Nejkrás. pohled na svět je z koňského hřbetu.

Koně a sport

 


 

    Čím dál víc roste sportovní využití koní

     - existuje velké množství jezdeckých

              i vozatajských disciplín.

 

 

 

Nejdůležitějšími soutěžemi v jezdeckém sportu jsou:
  • Drezura je sportovní disciplina postavená na vzájemné harmonii a souhře koně a jezdce. Cílem drezúry je co nejvíce zdokonalit pohyb koně, připravit (přijezit) koně tak, aby byl schopen nést svého jezdce lehce, aby byl pružný, vyvážený, správně osvalený a reagoval na i na ty nejmenší respektive nejjemnější pobídky svého jezdce. Pro závody jsou vypsány drezurní úlohy rozdělené do na několik stupňů obtížnosti. Drezurní úloha je soubor cviků, které musí jezdec s koněm postupně udělat co nejpřesněji v určeném pořadí. Je to olympijská sportovní disciplina. Jeden z nejtěžších cviků je piaffa.
  • Parkur je velmi oblíbené jezdecké odvětví, při němž kůň překonává překážky. Ty se rozdělují na překážky výškové (např. kolmý skok), šířkové (např. vodní příkop) a výškově-šířkové (např. oxer). Jedná se o olympijskou sportovní disciplínu.
  • Soutěž jezdecké všestrannosti neboli military, jedná se o třídenní soutěž skládající se z drezury, terénní jízdy a parkuru. Je to olympijská sportovní disciplina a pro koně i jezdce je velice náročná. Parkur se dělí také jako drezura do různých stupňů obtížnosti.
  • Dostihy se dělí na rovinové dostihy, překážkové dostihy a klusácké dostihy.
    • Při rovinných dostizích běží kůň po dráze bez překážek (nejznámější jsou Derby a St. Leger).
    • Při překážkových dostizích kůň překonává proutěné, nebo pevné překážky, příkopy či vodní skoky: (Grand National (Velká národní) a  Velká Pardubická).
    • Při klusáckých dostizích kůň táhne jezdce na lehkém vozíku zvaný sulka. Méně obvyklé jsou klusácké dostihy pod sedlem. Kůň zde musí pouze klusat (nesmí cválat). Klusácké dostihy jsou velmi oblíbené v Americe a Francii.
Existují i další sportovní odvětví a zvláštní soutěže provozované s koňmi:
  • Kočárové soutěže resp. Vozatajské soutěže jsou specializovaným sportovní odvětvím, kdy soutěžící - vozatajové - nejedou přímo na koni, ale vezou se (na povozu) ve speciálním vozidle taženým koňmi (tedy jedou v kočáru). Obvykle se jedná o soutěže, kdy se testuje vozatajská zručnost na vymezené dráze. Vůz musí překonávat různé umělé překážky a speciální vozatajské branky.
  • Koňské pólo je kolektivní hra s míčkem na branky, kterou hrají dvě skupiny jezdců na koních, u nás téměř neznámá, v Americe a v některých asijských zemích je velice oblíbena
  • Kovbojské hry (Rodeo), v Americe se jedná o velice rozšířenou a oblíbenou skupinu různých sportovních disciplín, kde kromě speciálních jezdeckých soutěží probíhají i další dovednostní soutěže v lasování, krocení býků, svazování telat apod.

 

Historie

Počátek jezdeckého sportu je u nás datován od založení jezdeckého spolku pražského Sokola v roce 1891. Hlavním přínosem jezdeckého spolku Sokola bylo zavedení jednotné tréninkové metodiky. Značný vliv na v té době formující se českou jezdeckou školu měla Armádní jezdecká škola a výcvikové středisko v Hodoníně.

Dvacátá léta 20.století sebou přinesla vznik Československé jezdecké společnosti, která zaštítila mnoho závodů na území Československa od roku 1923 dokonce se zahraniční účastí. Tento spolek se pak v roce 1927 stal členem Mezinárdní jezdecké společnosti FEI. 

I z pohledu závodního patří dvacátá a třicátá léta k těm nejvydařenějším, neboť přinesla mnoho úspěchů našim zahraničním reprezentantům, a to převážně armádním jezdcům. Ti se v letech 1924, 1928, 1936 zůčastnili olympijských her. V roce 1924 se naši reprezantant Thiele umístil na 5. místě v drezuře. V roce 1928 zvítězil kapitán Ventura ve skocích a v drezuře si náš tým sáhl opět na 5. místo. Naposledy v roce 1936 získal československý tým opět páte místo nyní však ve všestranosti. Z této doby je nutné zmínit slavná jména, jakými jsou Býček, Dobeš, Seyfried, Statečný, Popler a Ventura. Jejich nositelé se zůčastnili téměř čtyřiceti zahraničních soutěžá a to především v Německu ale i na americkém kontinentě.

 

Jezdectví je sportovní odvětví, kdy se kůň využívá pro jízdu v sedle. Je-li kůň zapřažen do vozu, jedná se o vozatajství. Z jezdectví se někdy zvlášť vyčleňují dostihy respektive dostihový sport.

Jezdectví obsahuje celou řadu závodních disciplín, způsob ježdění se dělí na "anglické ježdění", "westernové ježdění" a ostatní. Každý jezdecký styl má trochu jiné požadavky na způsob ovládání koně, způsob pohybu koně, používají se jiná sedla i uzdění. Přesto lze říci, že hlavní jezdecké disciplíny jsou drezura, parkur, dostihy, western a všestrannost.

 

Anglické ježdění

Disciplíny
  • parkurové skákání - cílem je bezchybné překonání všech překážek v co nejkratším čase
  • drezura - cílem je co nejhezčí předvedení předepsaných cviků
  • všestrannost - kombinace drezury, parkuru a terénní jízdy
  • skok mohutnosti - zvláštní doplňková parkurová disciplina (skok přes jednu jedinou překážku do výšky)
  • vytrvalost (endurance) - dálkové jízdy
  • voltiž - gymnastika na neosedlaném koni (což je také artistická disciplina)

Oblíbené jsou parforsní hony (zvlášť v Británii) a Hubertovy jízdy.

 

Westernové ježdění

Disciplíny
  • Western horsemanship - (angl., west., hipol. čti: vestern horsmenšip) Druh westernové soutěže, v které se hodnotí zejména jezdec, jeho sed a vedení koní. Soutěž probíhá v dvou částech. V první se posuzuje jezdecká vyspělost jezdce v individuelní předepsané úloze, která trvá 30 sekund. Druhá část je společná a probíhá tak, že rozhodčí pozve finalisty předešlé části najednou do soutěžní arény a tito jezdí podle jeho pokynů ve všech chodech. Po nějaké době rozhodčí vyhodnotí, který je z nich nejlepší v sedu, celkovém dojmu a způsobu udělování pomůcek.
  • Western pleasure - (angl., hipol. western. čti uestern pležr) -Druh westernových soutěží, v nichž se hodnotí zejména přiježděnost koně (na rozdíl od w.horsemanship). Probíhá tak, že rozhodčí pozve do arény více jezdců, kteří jezdí podle jeho pokynů v kroku (walk), klusu (jog) a cvalu (lope) na obě ruce. Hodnotí se kiidné chování koně, rychlost jeho reakcí na jezdcovy pomůcky v přechodech. Negativně se hodnotí příliš rychlé tempo, vysoké nesení hlavy, nepravidelné a nepohodlné chody.
  • reinig - obdoba drezury
  • trail
  • barrel racing -  je druh westernové soutěže rychlosti a obratnosti, bývá pravidelnou součástí jezdeckých her. 
  • rodeo - je tradiční sport severoamerických kovbojů.
 

 

       

Zdroj: encyklopedie

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode